JÄSENSEURAT

Helsingin Kuurojen Urheiluseura HERO Ry (Hero)

Ilkantie 4, 00400 Helsinki
Perustamisvuosi: 1904
Jäseniä: 348
Puheenjohtaja: Janne Raatikainen
Sihteeri: Iina Uhlenius

hero@skul.org
hero@hero1904.com
www.hero1904.com

Tampereen Kuurojen Urheiluseura Uljas ry (Uljas)

Satamakatu 13, 33200 Tampere
Perustamisvuosi: 1907
Jäseniä: 85
Puheenjohtaja: Jari Malkamäki
Sihteeri: Arja Kantola

uljas@skul.org
uljas1907@gmail.com
www.uljas1907.com

Turun Kuurojen Urheiluseura Valpas ry (Valpas)

Läntinen Pitkäkatu 35, 20100 Turku
Perustamisvuosi: 1909
Jäseniä: 134
Puheenjohtaja: Joonas Lehtimäki
Sihteeri: Tony Jouhilampi

valpas@skul.org
www.valpas1909.com

Kuopion kuurojen yhdistyksen liikuntajaosto

Käsityökatu 41, 70100 Kuopio
Perustamisvuosi: 1909 (Kuopion Kunto perustettu 1911)
Jäseniä: 55
Vastaava: Kristiina Hovi

kky@skul.org
kkyry09@gmail.com

Kymenlaakson Kuurojen Urheiluseura Tähti ry (Tähti)

c/o Heikkilä, Vuorenrinne 6 B 18, 48350 Kotka
Perustamisvuosi: 1919
Jäseniä: 20
Puheenjohtaja: Jouni Uutinen
Sihteeri: Merja Heikkilä

tahti@skul.org
tahti1919@gmail.com

Jyväskylän Kuurojen Urheiluseura Jalo ry (Jalo)

Ilmarisenkatu 20, 40100 Jyväskylä
Perustamisvuosi: 1921
Jäseniä: 66
Puheenjohtaja: Juhana Salonen
Sihteeri: Antti Kronqvist

jalo@skul.org

Vaasan Kuurojen Urheiluseura – Wasa dövas idrottsklubb Wellas ry (Wellas)

Korsholmanpuistikko 44, 2.krs, 65100 Vaasa
Perustamisvuosi: 1932
Jäseniä: 61
Puheenjohtaja: Samppa Rinta-Hoiska
Sihteeri: Jorma Rantala

wellas@skul.org

Lahden Kuurojen Urheiluseura Gepardit ry (Gepardit)

Päivärinteenkatu 19A, 15800 Lahti
Perustamisvuosi: 1934
Jäseniä: 42
Puheenjohtaja: Reijo Matilainen
Sihteeri: Tero Suominen

gepardit@skul.org

Oulun Kuurojen Urheiluseura Ryhti ry (Ryhti)

Koskitie 19 A 1, 90500 Oulu
Perustamisvuosi: 1946
Jäseniä: 51
Puheenjohtaja: Sakari Belghiti
Sihteeri: Emmi Ruukki

ryhti@skul.org

Vantaan kuurot – Vanda Döva (Vakuli)

c/o Suominen, Laaksotie 20 C 22, 01390 Vantaa
Perustamisvuosi: 1990
Jäseniä: 118
Yhteyshenkilö: Maarit Suominen

vakuli@skul.org

Woikkiksen viittomakieliset ry, Woikkis-liikuntajaosto

c/o Palomäki, Pappilanpellontie 21, 45700 Kuusankoski
Perustamisvuosi: 2006
Jäseniä: 18
Yhteyshenkilö: Lea Palomäki

woikkis@skul.org

Suomen viittomakielisten urheiluseura Kreme ry (Kreme)

c/o Ruukki, Levytie 3, 90800 Oulu
Perustamisvuosi: 2013
Jäseniä: 12
Puheenjohtaja: Samuli Hedman
Sihteeri: Emmi Ruukki

kreme@skul.org
kreme@kreme.fi
www.kreme.fi